Wystawy wirtualne

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Po 17 września 1939 roku... Materiały archiwalne o skutkach agresji sowieckiej na Polskę w zbiorach Archiwum Państwowego w Suwałkach

Po 17 września 1939 roku... Materiały archiwalne o skutkach agresji sowieckiej na Polskę w zbiorach Archiwum Państwowego w Suwałkach

             Rankiem 17 września 1939 r. Armia Czerwona, bez oficjalnego wypowiedzenia wojny przez Związek Sowiecki, zaatakowała Rzeczpospolitą, przyłączając się tym samym do trwającej od 1 września napaści niemieckiej. Był to początek realizacji tajnego protokołu do Paktu o nieagresji zawartego 23 sierpnia 1939 r. pomiędzy Rządem III Rzeszy Niemieckiej a Rządem Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich zw. paktem „Ribbentrop-Mołotow”.

14 września 2016
Czytaj więcej o: Po 17 września 1939 roku... Materiały archiwalne o skutkach agresji sowieckiej na Polskę w zbiorach Archiwum Państwowego w Suwałkach
Przejdź do - Andrzej Wajda i Suwalszczyzna

Andrzej Wajda i Suwalszczyzna

Archiwum Państwowe w Suwałkach serdecznie zaprasza do obejrzenia wirtualnej wystawy poświęconej Andrzejowi Wajdzie. Andrzej Wajda urodzony 6 marca 1926 r. w Suwałkach. Wybitny reżyser filmowy i teatralny (laureat Oscara za całokształt twórczości), w latach 1989-1991 senator I kadencji. Kawaler Orderu Orła Białego. "Honorowy Obywatel Miasta Suwałk".

16 marca 2016
Czytaj więcej o: Andrzej Wajda i Suwalszczyzna
Przejdź do - „Żołnierze Wyklęci” Suwalszczyzny (wystawa z zasobu Archiwum Państwowego w Suwałkach oraz zbiorów prywatnych)

„Żołnierze Wyklęci” Suwalszczyzny (wystawa z zasobu Archiwum Państwowego w Suwałkach oraz zbiorów prywatnych)

W związku z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", Archiwum Państwowe w Suwałkach przygotowało wirtualną wystawę ukazującą sylwetki działaczy antykomunistycznego podziemia ziemi suwalsko-augustowskiej. Inspiracją do przygotowania wystawy było także przejęcie w 2014 r. akt Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość  Inspektoratu w Suwałkach. Dzięki tym materiałom zasoby suwalskiego archiwum zostały wzbogacone o akta dotyczące konspiracji niepodległościowej m.in. o interesujące materiały Henryka Kojaka z dokumentacją sądową i osobową członków Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość’.

19 lutego 2016
Czytaj więcej o: „Żołnierze Wyklęci” Suwalszczyzny (wystawa z zasobu Archiwum Państwowego w Suwałkach oraz zbiorów prywatnych)
Przejdź do - Aleksandra Piłsudska i Suwałki (w 130 rocznicę urodzin)

Aleksandra Piłsudska i Suwałki (w 130 rocznicę urodzin)

W 2012 roku mija 130 rocznica urodzin Aleksandry Piłsudskiej z domu Szczerbińskiej. Druga żona Marszałka Józefa Piłsudskiego urodziła się 12 grudnia 1882 roku w Suwałkach. Tu spędziła raczej szczęśliwe dzieciństwo oraz wczesną młodość, choć nie brakowało i w tym okresie jej życia trosk, a nawet dramatów, czym były chociażby przedwczesne zgony rodziców.

22 stycznia 2016
Czytaj więcej o: Aleksandra Piłsudska i Suwałki (w 130 rocznicę urodzin)

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-05-28
Data publikacji:2015-05-28
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:12896