Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Nowe zasady udostępniania materiałów archiwalnych

Zasady udostępniania materiałów archiwalnych od 4 X do 15 XII 2021 r.

Zasady udostępniania materiałów archiwalnych w Archiwum Państwowym w Suwałkach w okresie obowiązywania ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, a także w okresie przemieszczania materiałów archiwalnych i księgozbioru.

W związku ze stanem epidemii oraz przemieszczaniem materiałów archiwalnych i księgozbioru czytelnia Archiwum Państwowego w Suwałkach (zwanego dalej „Archiwum”) funkcjonuje według poniższych zasad.

 1. Zachęcamy do korzystania z portalu szukajwarchiwach.gov.pl, na którym dostępna jest większość inwentarzy zespołów i zbiorów przechowywanych w Archiwum, a także skany części materiałów archiwalnych.
 2. Jeżeli kopie oryginałów materiałów archiwalnych w postaci elektronicznej (skany) są dostępne on-line, na portalu szukajwarchiwach.gov.pl, nie będą udostępniane w czytelni Archiwum.
 3. Czytelnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–14.00 z tym, że w celu korzystania z materiałów archiwalnych lub ich kopii należy:
 4. zgłaszać każdą wizytę w czytelni minimum dwa dni przed planowanym jej terminem i uzyskać potwierdzenie przez dyżurnego:
  • telefoniczne pod numerem +48 87 5662167 w. 29
  • e-mailem archiwum@suwalki.ap.gov.pl,
  • osobiście w czytelni lub w punkcie obsługi klienta;
 5. złożyć minimum dwa dni przed planowaną wizytą, zamówienie na materiały archiwalne lub ich kopie drogą elektroniczną archiwum@suwalki.ap.gov.pl lub osobiście w czytelni,
 6. korzystać z udostępnionych na stronie www Archiwum druków (link: https://www.suwalki.ap.gov.pl/p,92,udostepnianie-w-czytelni )
 7. Użytkownik jest zobowiązany stosować środki ochrony osobistej, w które winien zaopatrzyć się we własnym zakresie, tj. nosić maseczkę, może używać swoich rękawiczek, powinien dezynfekować dłonie środkiem zapewnionym przez Archiwum.
 8. Użytkownik zobowiązany do poruszania się w wydzielonych strefach ruchu oraz zająć miejsce wyznaczone przez dyżurnego.
 9. Użytkownik jest zobowiązany do zachowywania dystansu fizycznego wobec innych osób, tj. odległości minimum 1,5 metra.
 10. Jednorazowo w czytelni AP w Suwałkach mogą przebywać cztery osoby.
 11. Z powodu przemieszczania zbiorów:
 12. liczba udostępnionych jednostek archiwalnych w ciągu jednego dnia może być mniejsza niż liczba zamówionych jednostek archiwalnych,
 13. udostępnienie zamówionych jednostek archiwalnych może być odłożone w czasie po uzgodnieniu z użytkownikiem innego terminu ich udostępnienia.
 14. Użytkownik jest zobowiązany odłożyć wykorzystane materiały archiwalne i pomoce ewidencyjne we wskazane przez dyżurnego Archiwum miejsce.
 15. O godzinie 11.30 odbywa się 30-minutowe wietrzenie pomieszczeń czytelni.
 16. Niezastosowanie się użytkownika do niniejszych zasad skutkuje odmową udostępnienia i koniecznością opuszczenia przez użytkownika budynku Archiwum.
 17. Niniejsze zasady obowiązują od 4 października do 15 grudnia 2021 r.

Suwałki, dn. 30 września 2021 r.

Autor: Dyrektor Archiwum Państwowego w Suwałkach

Kontakt

Archiwum Państwowe w Suwałkach

ul. Kościuszki 69
16-400 Suwałki
tel.: 87 566 21 67
ePUAP: /651x0qxmxh/skrytka

Godziny przyjęć interesantów:
8 - 15

Banery/Logo