Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Cenne materiały archiwalne Parafii Ewangelickiej w Kutach przekazane do Ełckiego Oddziału Archiwum Państwowego w Suwałkach.

W ubiegły czwartek, 26 maja, zasób Oddziału Ełk Archiwum Państwowego w Suwałkach  wzbogacił się o nowe dokumenty. Cenne akta dotyczące Parafii Ewangelickiej w Kutach (pow. węgorzewski) zostały przekazane Archiwum przez członków SHEZW Wendrusz za pośrednictwem WUOZ w Olsztynie Delegatury w Ełku.

Archiwalia stanowią część dokumentów przechowywanych w parafii w Kutach do II wojny światowej. Najprawdopodobniej stanowią drugą część odkrytego przy udziale Jadwigi Tressenberg w latach 70. „skarbu kuckiego”.   Niecodziennego odkrycia dokonał 1 z członków stowarzyszenia Pan Arkadiusz Malec. Dokumenty spostrzegł w materiale rozbiórkowym budynku pełniącego swego czasu funkcję szkoły, które były już przygotowane do wywiezienia na wysypisko i  przekazał je do pani Barbary Chludzińskiej – założycielki i długoletniej Dyrektorki węgorzewskiego Muzeum Kultury Ludowej, twórczyni Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie, która jako doświadczony muzealnik, wspiera SHEZW. Pani Barbara wraz z członkami Stowarzyszenia Wendrusz dokonała wstępnego oczyszczenia i identyfikacji akt. Dokumenty to w większości fragmenty klasycznych ksiąg parafialnych, wydruki edyktów królewskich i innych pism urzędowych, pojedyncze kopie rachunków za zakup drewna, w tym z nieczynnego już tartaku w Ogonkach, akta konfirmacji, listy, kartki, kazania. Dokumenty zapisane są w języku  niemieckim, polskim, greckim i po łacinie. Najstarsze dokumenty pochodzą z XVIII w a najstarszej sięgają czasów II wojny światowej Wszystkim członkom Stowarzyszenia Wendrusz, Pani Barbarze Chludzińskiej, pracownikom WUOZ w Olsztynie Delegatury w Ełku oraz wszystkim zaangażowanym w odzyskanie akt  bardzo dziękujemy.

Aut. Anna Bus.

Kontakt

Archiwum Państwowe w Suwałkach

ul. Kościuszki 69
16-400 Suwałki
tel.: 87 566 21 67
ePUAP: /651x0qxmxh/skrytka

Godziny przyjęć interesantów:
8 - 15

Banery/Logo